Homepage / Tarot / 22 Arkan Wielkich / XVIII Księżyc - Arkana Wielkie
Talia kart “Lenormand Dream” Książka “Vademecum Lenormand” 8 Kielichów i 6 Mieczy różnice Różnice między 9 Denarów i Królową Denarów Triskeles – symbol i znaczenie Różnice między 3 Mieczy i 5 Kielichów Profesjonalny kurs Tarota Śladami Pameli Colman Smith Eliantoo Przewróżenie i uzależnienie od wróżb Sekwencja kart Tarota Jakie pytania do kart? O Mnie Kruk – mitologia, symbol i charakterystyka Dwór Denarów Dwór Mieczy Dwór Kielichów Dwór Buławy Pytania do kart Tarota – Czas Kierunki w kartach Lenormand 11 Rózgi – Energia karty Lenormand Kurs – doskonalenie odczytu kart Lenormand Talia Lenormand – Oracle “Moonlight” Historia kart Lenormand XXI Świat – Arkana Wielkie XX Sąd Ostateczny – Arkana Wielkie Tarot a Oracle, czy wiesz jaka jest różnica? Garnitury – Kolory kart w Petit Lenormand XIX Słońce – Arkana Wielkie Król Kielichów – Tarot of Delphi XVIII Księżyc – Arkana Wielkie XVII Gwiazda – Arkana Wielkie Tarot of Delphi – Królowa Kielichów Rycerz Kielichów – Tarot of Delphi – Artysta XVI Wieża Boga Lenormand – opis kart. Interpretacje z kart Lenormand Tarot of Delphi – opis talii cz. 2 XV Diabeł – Arkana Wielkie Interpretacja z kart tarota Tarot of Delphi – moje odkrycia Interpretacje Kart – odczyty wróżb Tarot of Delphi – opis talii Odczyt wróżby – pytanie o pracę XIV Umiarkowanie – Tarot of Delphi XIV Umiarkowanie XIII Śmierć Opinia o wróżbach z kart XII Wisielec XI Sprawiedliwość Kontrowersje i Tarot w naszych czasach X Koło Fortuny IX Pustelnik VIII Moc VII Rydwan VI Kochankowie V Kapłan Drzewo – Avatar – Lenormand IV Cesarz III Cesarzowa Wolna Wola Człowieka- kontrowersje Tarot – karta XV Diabeł – odczucia, refleksje II Kapłanka VII Rydwan – odczucia, refleksje… I Mag 0 Głupiec Historia kart Tarota sdfsdfsd

22 Arkan Wielkich

XVIII Księżyc – Arkana Wielkie

tarot-ksiezyc

XVIII Księżyc – The Moon, Der Mond.
Odpowiednik astrologiczny – Rak
Płeć karty – żeńska
Archetyp – Noc, ciemność

 

Karta tarota XVIII Księżyc – opis tej karty jest w/g moich odczuć, porównań, w ten sposób możesz sobie samemu przybliżyć charakterystykę karty. Najważniejsze jest pobudzenie własnej intuicji …

 

Piękny widok… wspaniałe pustkowie.
beautiful view… magnificent desolation (ang.)
Słowa wypowiedziane przez Edwina Aldrina, drugiego człowieka na Księżycu, w chwili zejścia. (21 lipca 1969)

macbook-925856_640nostalgia-635613_640dream-catcher-235124_640a-total-solar-eclipse-1113799_640taxi-698662_640sauna-981027_640

“Księżyc”
Wy słońce tylko cenicie,
Was tylko słońce zachwyca,
Wy kpicie sobie z Księżyca,
A ja wam na to odpowiem
Uważam, że jest rzeczą po prostu bezwstydną
Porównywać słońce ze mną,
Bo słońce świeci we dnie, gdy i tak jest widno,
A ja w nocy, gdy jest ciemno.
Jan Brzechwa

“Bogini Księżyca zbiera wszystkie porozrzucane wspomnienia i zapomniane marzenia ludzkości i przechowuje w srebrnym dzbanie do świtu. Potem, przy pierwszych promieniach świtu, wypływają one jako łzy Księżyca i układają się na ziemi jako poranna rosa” – cytat z książki H. Banzhaf „Vademecum Tarocisty”

“Każdy człowiek jest jak Księżyc. Ma swoją drugą stronę, której nie po­kazu­je nikomu.” – Mark Twai

 

“Celuj w księżyc, bo nawet jeśli nie trafisz, będziesz między gwiazdami.”
Patrick Süskind

Wstępne opowiadanie “Tkacz Iluzji” – Ewa Białołęcka, z książki o tym samym tytule http://histeria.pl/sf/fantasy/tkacz.htm

 

„Jeśli czegoś nie możesz prosto wytłumaczyć, to znaczy że nie wystarczająco to rozumiesz”
Albert Einstein

 

Kwiat paproci

Dawno, bardzo dawno temu rósł ogromny las, otoczony ze wszystkich stron bagnistymi łąkami. U stóp prastarych sosen, dębów i jodeł tłoczyły się krzewy i zioła tak gęsto, że trudno było przecisnąć się miedzy nimi. Z moczarów dokoła unosiły się mgły i otulały drzewa, a wśród ponurych mroków leśnych rozlegał się ryk  dzikich zwierząt.
Ludzie mówili, że ten las jest zaklęty.
Zdarzyło się kiedyś, że pewien chłopak, który wracał z jarmarku wieczorem, zabłądził w owym lesie. Ten chłopak nazywał się Dzięcioł. Był to leń i próżniak. Zamiast wziąć się do roboty, marzył tylko o tym, żeby zdobyć bogactwo jakimś czarodziejskim sposobem. Kiedy spostrzegł, że jest w zaklętym lesie i nie wie, którędy z niego się wydostać, ogarnęło go przerażenie i pot wstąpił na czoło. Dookoła ciemność, posępny szum – czasem przedrze się miedzy gałęziami słaby promień księżyca i zaraz gaśnie, ani drogi, ani żywego ducha – brr…
Dzięcioł przedzierał się przez zarośla, żeby wydostać się z lasu jak najprędzej i drżał ze strachu jak w gorączce.
Wtem dostrzegł w ciemnościach światełko. “Ktoś tu widać mieszka”, pomyślał, “albo chłopaki, co pasą konie, rozpalili sobie ognisko na polanie. Na reszcie nie będę sam”.
Spieszył w kierunku światełka. Ale kiedy zobaczył je z bliska, przestraszył się jeszcze bardziej. Bo to był dziwny, bladawy płomień, dołem niebieski a dołem czerwony. Palił się w kotlince, biegł chwilami po ziemi i chwiał się przy tym. Nie zapalały się od niego suche gałęzie, ani nic; płomyk palił się cicho, jakby wychodził spod ziemi świecił jakaś złowrogo. Dzięcioł zaczął uciekać. Raz po raz oglądał się trwożnie i przekonał się, że nie jeden ale kilka takich biegnie za nim i ściga go jakby widma jakie. Przedarł się przez krzaki na skraj lasu i gnał skacząc nad bagnem z kępy na kępę, o mało się nie utopił. Wreszcie udało mu się wydostać na czyste pole, skąd widział już światła swojej wioski.Nazajutrz opowiedział sąsiadom, co mu się przydarzyło.
– E, przywidział ci się ze strachu – powiedział jeden. – Skąd by się jawiły takie ogromne? To upiory daremnie szukają spokoju, a czasami zwodzą ludzi umyślnie.
– A ja wam mówię, że tam był skarb zakopany! – zawołała staruch, o której szeptano, że jest czarownicą. – Jakby Dzięcioł nie uciekł, tylko oznaczył to miejsce jakim kołkiem czy kamieniem, mógłby tam wrócić i znalazł by takie bogactwo, że wystarczyłoby  mu go do końca życia.
Odtąd chłopak nie miał spokoju. Wciąż przemyśliwał o zaklętym lesie, o dziwnym płomyku i o skarbie. Jak się do niego dobrać? Bał się tam wrócić, a coś go ciągnęło. Chodził tak, któregoś dnia po swoim dziedzińcu i dumał, wtem coś w studni zaszumiało i wyskoczył z niej cień nie cień – sam diabeł.
Na peruce z warkoczykiem miał nasadzony trójgraniasty kapelusz, a spod kusego fraczka wystawał mu ogon.
– Ojej- wrzasnął Dzięcioł – a to co za jeden?
– Nie bój się, chłopcze- przemówił diabeł spokojnie. – Ja sobie chodzę po okolicy, bo mój pan kazał mi nakupić jak najwięcej dusz.
– Jakich dusz?
– Takich, jakie się trafią: dusze pijaków, nierobów, złodziejów, jak się zdarzy.
– Czemuż to od samych nicponiów waść dusze kupujesz?
– Bo porządni ludzie nie chcą mi swoich dusz sprzedać.
– Dużo za nie waść płacisz? – dopytywał się Dzięcioł dalej.
– Ho, ho, pieniędzy nie żałuję! Dla mojego pana pieniądze to jak trociny, tyle ich ma. Zapisz się od nas na wieczną służbę, to i tobie nie zbraknie złota.
– A ile byście mi dali  za moją duszę? – zapytał Dzięcioł rozłakomiony.
– Dam ci skarb zaklęty w lesie – obiecał diabeł. Dzięcioł zawołał:
– Zgoda! Przynieś mi ten skarb.
– Nie, to ty sam musisz go wykopać – powiedział diabeł. – Ale ja ci doradzę, jak masz się do tego wziąć. Tylko wpierw przysięgnij, że twoja dusza będzie moja.
– Przysięgam! – zawołał Dzięcioł nie myśląc o tym, co mówi i że sam siebie gubi na wieki, tak go chciwość zaślepia.
– No to idź do czarownicy, która mieszka za wsią w chatce na uroczysku. Powiedz jej, że ja  cię przysyłam, a ona ci wytłumaczy, co masz zrobić.
To powiedziawszy diabeł podskoczył, wywinął koziołka w powietrzu, grzmotnął się o ziemię, aż  płomień buchnął i znikł. Nazajutrz skoro świt poszedł dzięcioł do czarownicy. Mieszkała on w chatce na pastwisku. Dookoła piasek i kamienie, tylko z rzadka to oset rośnie, to piołun. Na dach kraczą wrony i kruki. Dzięcioł cisnął w nie kamieniem, ale kamień dobił się od dachu i uderzył go w czoło, a inne kamienie, te, które leżały przy drodze – wyśmiewały się z chłopaka, że nie trafił.Dzięcioł wpadł w złość i zaczął te kamienie kopać nogami i deptać. Wtem ktoś zaskrzeczał z góry:
– Nie krzywdź moich dzieci!
Dzięcioł podniósł głowę zdziwiony i zobaczył czarownicę, która krzyczała na niego wyglądając z komina.
– Jeżeli masz do mnie sprawę, to rozbierz się, włóż ubranie na wywrót i wleź do chaty na czworakach tyłem!
Dzięcioł tak zrobił. W chatce czarownicy fruwały same skrzydełka, a główki z dziobkami siedziały na żerdkach. Wszystko to szczebiotało i piszczało aż strach.
– Cicho mi tam! – wrzasnęła czarownica na ptaki i zapytała Dzięcioła:
– Czego chcesz? – Chłopak powiedział, z czym przyszedł. Czarownica nie chciała o niczym słyszeć, póki Dzięcioł nie odbędzie trzech prób.
– Najpierw masz mi nanosić tyle wody na paznokciu serdecznego palca, żeby to wiadro było pełne – rozkazała. Nosił trzy dni, upadł ze zmęczenia, ale napełnił wiadro.
– Teraz zbieraj piasek przed moją chatą, ziarnko po ziarnku, i ustaw mi z niego słup wysoki aż pod sam komin. Ale uważaj, żeby wiatr  nie zwiał ani jednego ziarnka!
Dzięcioł taki był chciwy skarbu, że i to potrafił zrobić.
– Teraz idź do lasu i policz, ile w nim jest liści – kazała czarownica.
“Jakże to zrobię, żeby się nie pomylić i nie opuścić ani jednego listeczka?”, myślał dzięcioł zafrasowany. Usiadł pod drzewem i dumał, a im dłużej myślał, tym bardziej rozumiał, że temu zadaniu nie podoła. Wtem usłyszał nad sobą pisk i zobaczył gniazdo sikory. To jej pisklęta dopominały się o jedzenie. Dzięcioł był rozdrażniony i z tej złości chciał zrzucić na ziemię gniazdo z pisklętami. Ale sikora zawołała:
– Nie rób tego zmiłuj się, bo mi dzieci pozabijasz! Oszczędź je i odejdź spokojnie, a ja ci się odwdzięczę.
– Dobrze – powiedział Dzięcioł. – Policz, ile jest liści w lesie, to nie zrobię wam nic złego i odejdę.
Sikorka zawołała wszystkie ptaki leśne. Jak zaczęły razem z nią liczyć, to już po godzinie skończyły. Sikorka przyfrunęła do swego gniazda i zaszczebiotała:
– Liści w lesie jest miliom milionów i jeszcze połowa tego i jeszcze ćwierć tej połowy. Kto nie wierzy, niech sam policzy i sprawdzi. Dzięcioł wrócił do czarownicy, a ta go pochwaliła:
– Zuch z ciebie. Ja wiem, że liści jest właśnie tyle, ile mówisz. Teraz powiem ci, w jaki sposób możesz znaleźć skarb. Weź łopatę, siekierkę i worek, a także białą chusteczkę. Idź w wigilię świętego Jana do lasu, rozłóż chusteczkę pod paprocią i czekaj. Nie zaśnij i nie bój się, kiedy będą ci się ukazywać  przeróżne strachy. Patrz uważnie na paproć, bo ona tej nocy zakwitnie, otworzy się na niej jakby gwiazda świecąca. Nie dotykaj tej gwiazdki, tylko strząśnij ją ostrożnie na chustkę i zwiń starannie, ale pamiętaj, żebyś się za siebie nie oglądał, kiedy będziesz niósł skarb, bo pieniądze zmieniłyby się w trociny.
Dzięcioł z wielką niecierpliwością doczekał się wigilii świętego Jana, kiedy to obchodzą sobótkę. Wtedy poszedł do lasu, chociaż bał się okropnie. Noc była ciemna. To sowa huczała mu nad głową, to skrzeczały żaby na bagnach, to wilki wyły w głębi lasu, to wąż zasyczał w krzakach… a wicher szamotał gałęziami drzew, które szumiały złowrogo. Przerażony Dzięcioł rozłożył chusteczkę pod paprocią, zaczaił się i czekał. Nagle wszystko ucichło. Cały las jakby zamarł, a na jednej z łodyg paproci zapłonęła prześliczna gwiazdka.
Dzięcioł ukląkł i ostrożnie potrząsnął paprocią. Gwiazdka zamigotała, ale nie spadła. Potrząsnął drugi raz – spadła na listek, stoczyła się po nim jak iskra i zawisła na krawędzi. Potrząsł trzeci raz – gwiazdka spadła na jego chustkę. Chłopak chwycił chustkę za wszystkie cztery rogi zawinął ją prędko i schował w zanadrze. Wtedy coś dziwnego zaczęło z nim się dziać, jakby mu spadła z oczu zasłona, jakby mu się one otworzyły na wszystkie tajemnice przyrody. Rozumiał już teraz, co wyje wilk i co skrzeczą żaby, rozumiał nawet szum wichru i migotanie gwiazd na niebie. Czuł w sobie jakąś moc niezwykłą. Wiedział, że odtąd może przemieniać się, w co zechce: w skałę, w roślinę, czy w zwierzę, a nawet w innego człowieka. Czuł, że będzie mógł rzucać czary także na innych ludzi. Potrafił teraz wypatrzyć wszystko, co zaryglowano w skrzyniach czy zamurowano, czy zakopano w ziemi. Nie przeszkadzały mu w tym nawet ciemności nocne. Poszedł natychmiast w głąb lasu. Bez trudu odnalazł to miejsce, gdzie był zakopany skarb. Nie bał się już teraz płomyka, który na nim tańczył, tylko śmiało uderzył rydlem w ziemię. Wtem ziemia zadrżała jak żywa, a w jej głębi coś jęknęło głucho, jakby chciało ostrzec Dzięcioła: “Nie rób tego, chłopcze!” On nie zważał na nic. Odrzucił ziemię i drugi raz uderzył łopatą. Wtedy cały las zagrzmiał straszliwym rykiem, piskiem i wyciem, jakby odezwały się na raz wszystkie zwierzęta leśne. Dzięcioł zadrżał i włosy zjeżyły mu się na głowie. Ale uderzył łopatą po raz trzeci. Wtedy usłyszał tętent tysięcy kopyt, rżenie i kwik koni, dudnienie wozów, trzaskanie biczów biczów i okrzyki:
– Z drogi, bo cię przejedziemy!
Ale dzięcioł nie zapomniał, co mu powiedziała czarownica, i kopał dalej, choć serce zamierało w nim ze strachu. Syczały na niego węże i oplatały mu się dookoła ramion. Smoki szczerzyły zęby i ziały ogniem z paszcz. Olbrzymy jak dęby groziły mu maczugami. Ale Dzięcioł, oblewając się potem, kopał póty, aż łopata szczęknęła o coś twardego. Buchnął płomień i zgasł. Księżyc wyjrzał zza chmur. W lesie zrobiła się tak cisza, jakby nie było przed chwilą tych wszystkich strachów i hałasów.
W promieniach księżyca błysnęła w dole pokrywa ogromnego kotła. Dzięcioł zeskoczył w głąb dołu. Kocioł był szczelnie zalutowany. Dzięcioł musiał rozbić go toporem. A wtedy błysnęły mu złote dukaty. Czerpał pełnymi garściami i nasypał do worka tych pieniędzy, ile tylko mógł udźwignąć. Potem zasypał dół ziemią dla niepoznaki, bo chciał wrócić kiedyś po resztę skarbu. Zrzucił z trudem ciężki swój worek na plecy i ruszył ku domowi nie oglądając się za siebie. Ledwo wyszedł z lasu, usłyszał za sobą tętent koni i okrzyki:
– Łapać złodzieja! Chwytać go!
Przerażony dzięcioł  co prędzej zamienił worek ze złotem w pieniek, a siebie samego w muchomora. Pokrzykując biegli koło niego dzicy jeźdźcy na koniach czarnych jak sadze i pognali dalej, błyskając szablami. Wtedy pieniek stał się znów workiem, a muchomor człowiekiem. Dzięcioł chwycił worek i powlókł się dalej co sił. Już doszedł do połowy drogi, kiedy usłyszał za sobą tętent i wrzask nowej pogoni, a strzały z łuków zaczęły ze świstem szyć krzaki.
– Mamy go – krzyczeli goniący. – Mierz dobrze, nie żałuj! Zbijemy go i startujemy!
W jednej chwili Dzięcioł przemienił się dąb, worek zmienił w barć, a pieniądze w pszczoły. Goniąca go chmura łuczników pognała dalej, a Dzięcioł wrócił z workiem i pieniędzmi do zwykłej postaci i powlókł się dalej. Już był blisko swojej wioski, kiedy ze wszystkich stron huknęły strzały z muszkietów. Chociaż nieprzyjaciół zasłaniały krzaki, Dzięcioł poznał, że jest otoczony. Rzucił przed siebie kamień i rozlało się jezioro. On sam przemienił się w łódź rybacką, worek zmienił w ceber z wodą, a dukaty w pływające w cebrze karasie.
Zbiegli się nieprzyjaciel z dymiącymi jeszcze strzeblami, popatrzyli na jezioro, poszwargotali w niezrozumiałym języku i zawrócili skąd przyszli. Dzięcioł znów dźwignął worek. Światło już, więc westchnął z ulgą, bo wiedział, że razem z nocą i strachy też przeminą. Już Dzięcioł staje we wrotach swojej chaty, już jest w drzwiach i za klamkę chwyta… Wtem słyszy za sobą głos Macieja, swego sąsiada:
– Hej, Dzięcioł! A pokaż no, co tam dźwigasz nocą po kryjomu!
Rzucił się Dzięcioł na przód i zawadził workiem o hak. Usłyszał, jak worek się rozerwał, a dukaty z brzękiem posypały się na ziemię. Wtedy nie wytrzymał, zapomniał o przestrodze czarownicy i odwrócił. Ukląkł i chce zbierać rozsypane dukaty – a tu zamiast złota pełno trocin dookoła. Przed nim stoi znajomy diabeł w kusym fartuszku i śmieje się szkaradnie…
Przerażony Dzięcioł upadł zemdlony. Leżał tak do białego dnia. Kiedy otrzeźwiał i zajrzał do worka, zobaczył w nim trociny, po dukatach nie zostało ani śladu. Wziął głowę w ręce i gorzko zapłakał. Odtąd Dzięcioł unikał ludzi i mówiono o nim, że jest “pomylony”, bo wciąż tylko mamrotał:
– Sprzedałem duszę, a gdzie moje złoto?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x