XI Sprawiedliwość – The Justice, Die Gerechtigkeit
Płeć karty – żeńska
Odpowiednik astrologiczny – Waga
Archetyp – Sędzia, Inkwizytor
Kabała – Ścieżka z Geburah (5) – Siła (Osąd) łączy się z słowem kluczowym Tiphareth (6) – Piękno. Energia Sprawiedliwości łączy surowość z pięknem, aby przywrócić równowagę w naszym życiu. Niezależnie od tego, czy w tym życiu (lub w następnym), musimy być pociągnięci do odpowiedzialności i stawić czoła naszym przeszłym działaniom w odpowiedni sposób, jeśli mamy nadzieję ewoluować do następnego poziomu świadomości.
Roślina – Ziele Babki “Plantago lancetowata”, jest środkiem przeciwzapalnym, moczopędnym i alternatywnym. Babka reguluje metabolizm głowy i ciała. Stosowany jako okład na infekcje, rany i urazy. Babkę można stosować jako herbatę na infekcje pęcherza i zapalenie wątroby.
Słowa kluczowe – Rozum, sprawiedliwość, sędzia, sumienie, uległość, kara, samobadanie, zasada, słuszność, dokładność, uczciwość, uporządkowanie, równowaga wewnątrz, energia, karma w działaniu, waga sprawiedliwości, prawo, dokładność, równość, triumf, bezstronne podejmowanie decyzji, dystans.
“Kategorie dobra i zła należą do moralności, a nie do wymiaru sprawiedliwości. Tylko w państwach o ustroju totalitarnym narzuca się społeczeństwu jeden pogląd moralny, prowadząc do zniewolenia. W ustroju demokratycznym, czyli wieloświatopoglądowym, sędziom nie wolno orzekać w kategoriach moralnych.” – Maria Szyszkowska
“Wolno ci robić, co chcesz. Musisz tylko być przygotowanym na udźwignięcie konsekwencji” – Sheldon Kopp
“Tym, których sprawa jest słuszna, nigdy nie brak argumentów” – Eurypides
“Bardziej lubię złoczyńcę, który uświadamia sobie, że jest złoczyńcą niż sprawiedliwego uświadamiającego sobie, że jest on sprawiedliwym. O złoczyńcach uważających siebie za sprawiedliwych powiedziano: „Nawet stojąc na progu piekieł nie zawracają z drogi”, albowiem są oni przekonani, że i do piekieł prowadzą ich tylko po to, by mogli zbawiać znajdujące się tam dusze.” – Przypowieść chasydzka
“Osiągnąłem to przez filozofię: że bez przymusu robię to, co inni robią tylko w strachu przed prawem.”
Arystoteles
Osoby, które oddają charakter karcie XI Sprawiedliwość
Minos (syn Zeusa) – Według podań był potężnym i zdolnym władcą, który sprawił, że Kreta niepodzielnie panowała w tej części Morza Śródziemnego. Miał ukrócić piractwo i doprowadzić do rozkwitu handlu między państwami greckimi. Był znany ze sprawiedliwości, wobec czego po śmierci został jednym z trzech sędziów w Hadesie – obok Ajakosa i swojego brata Radamantysa.
Sędzia Anna Maria Wesołowska,
Poncjusz Piłat,
Sokrates,
Bajka dla ogrodnika
Pewien ogrodnik (niby pragmatyk)
hodował w swoim ogrodzie kwiaty,
lecz nie przycinał ich wczesną wiosną,
a nawet chwastom pozwalał rosnąć.
Kiedy z promocją wszedł na antenę
chcąc ogród sprzedać za wszelką cenę
– zdziwił się mocno, wręcz niesłychanie,
że nikt go nie chciał kupić w tym stanie.
Przecież reklamę zrobił paradną…
A jaki morał ? Łatwo odgadnąć:
nie usunięte chwasty do spodu
katastrofalne są dla ogrodu.
Anna Wojdecka
Prawie tysiąc lat przed naszą erą żył bogaty Król Salomon, przede wszystkim zasłynął z mądrości i sprawiedliwości. Oto zdarzyło się, że do króla Salomona przyszły dwie kobiety.
– Z czym przychodzicie do mnie? Mam waszą sprawę osądzić?
– Tak, królu!
– I wyrok sprawiedliwy wydać!
– Cóż więc się wam przydarzyło?
– I ja i ta kobieta urodziłyśmy jednego dnia w tym samym domu dziecko. . .
– Ja pięknego chłopca o jasnych włosach!
– I ja takiego samego chłopca, też o blond kędziorach urodziłam!
– Ale jej dziecko w nocy umarło i korzystając z ciemności podrzuciła mi martwego chłopca, a zabrała mojego.
– To nieprawda! To jej dziecko umarło!
– Tak? To spójrz, jaki on do mnie podobny!
– Podobny? Do ciebie? Czyż może być większe kłamstwo? Osądź, Salomonie!
– Królu, to niegodziwość!
– Spokój! Pozwalacie sobie za wiele! Zaraz wydam wyrok, który każdą z was sprawiedliwie obdzieli. Oto niech któryś z moich żołnierzy weźmie tego ślicznego i uśmiechniętego chłopca i na-kazuję., aby przecięto go mieczem na równe połowy. Każda z was otrzyma – sprawiedliwie! – jedną połowę!
– Królu! ! ! Cóż chcesz uczynić! ! !
– Słusznie postanowiłeś, Salomonie! Jeśli ja nie mogę mieć synka, niech żadna z nas go nie ma!
– Królu! Nie zabijaj niewinnego! Raczej oddaj jej, niż by miał zginąć!
– I oto wyrok sprawiedliwy przez twoje usta – kobieto – zapadł! To ty jesteś matką i tobie to dziecię się należy, bo jakaż matka chciałaby śmierci swego dziecka?
Trzy fajki
Pewien stary i mądry wódz indiański dawał taką radę porywczym młodzieńcom swego plemienia: Gdy jesteś rozgniewany na kogoś, kto śmiertelnie Ciebie obraził i postanawiasz go zabić, by wymazać hańbę, zanim to uczynisz, nabij fajkę tytoniem i wypal ją. Gdy skończysz palić “pierwszą fajkę” stwierdzisz, że śmierć byłaby dla niego zbyt surową karą za popełnioną winę. Przyjdzie Ci na myśl, że zaaplikować będzie trzeba solidne baty. Jednak nim pochwycisz kij usiądź, nabij “drugą fajkę” i wypal ją do końca. Pomyślisz wówczas, że mocne i soczyste obelgi będą mogły świetnie zastąpić baty. Otóż, gdy już będziesz miał pójść i zwymyślać osobę, która Ciebie obraziła, usiądź i nabij “trzecią fajkę”, wypal ją, a gdy to zrobisz, będziesz miał jedynie ochotę pogodzić się z tym człowiekiem.
Bruno Ferrero
Któregoś wieczoru, gdy mamusia przygotowywała kolację, jedenastoletni syn stanął w kuchni, trzymając w ręku kartkę. Z oficjalną miną, dziecko podało kartkę matce, która wytarła sobie ręce w fartuch i przeczytała, co było napisane: – za wyrwanie chwastów na ścieżce: 5 złotych
– za uporządkowanie mojego pokoju: 10 złotych
– za kupienie mleka: 1 złoty
– za pilnowanie siostrzyczki (3 popołudnia): 15 złotych
– za otrzymanie dwukrotnie najlepszego stopnia: 10 złotych
– za wyrzucanie śmieci co wieczór: 7 złotych.
Razem: 48 złotych.
Mama spojrzała czule w oczy syna. Jej umysł pełen był wspomnień.
Wzięła długopis i na drugiej stronie kartki napisała:
– Za noszenie ciebie w łonie przez 9 miesięcy: 0 złotych
– Za wszystkie noce spędzone przy twoim łóżku, gdy byłeś chory 0 złotych
– Za te wszystkie chwile pocieszania ciebie, gdy byłeś smutny 0 złotych
– Za wszystkie osuszone twoje łzy: 0 złotych
– Za to wszystko, czego ciebie nauczyłam dzień po dniu: 0 złotych
– Za wszystkie śniadania, obiady, kolacje, podwieczorki i śniadania do szkoły: 0 złotych
– Za życie, które ci daję każdego dnia: 0 złotych.
Razem: 0 złotych.
Gdy skończyła, uśmiechając się matka podała kartkę synowi. Ten przeczytał to, co napisała i otarł sobie dwie duże łzy, które pojawiły się w jego oczach. Odwrócił kartkę i na swoim rachunku napisał: “Zapłacono”.
Potem chwycił mamę za szyję i obsypał ją pocałunkami.
Bruno Ferrero
Graj zgodnie z regułami, uczciwie. Nie przywłaszczaj sobie tego, co do ciebie nie należy.
Niewidomy
Byłem sam w całym przedziale pociągu. Potem wsiadła jakaś dziewczyna – opowiadał pewien niewidomy hinduski chłopiec. – Mężczyzna i kobieta, którzy ją odprowadzali, musieli być jej rodzicami. Dawali jej mnóstwo rad i wskazówek. Nie widziałem jak wyglądała dziewczyna, ale podobało mi się barwa jej głosu.
– Czy jedzie do Dehra Dun? – pytałem się siebie, kiedy pociąg ruszał ze stacji. Zastanawiałem się, jak mogę nie dać po sobie poznać, że jestem niewidomym. Pomyślałem sobie: jeśli nie będę się ruszał z mojego miejsca powinno mi się udać.
– Jadę do Saharanpur – powiedziała dziewczyna. – Tam wyjdzie po mnie moja ciocia. A pan, dokąd jedzie, można wiedzieć?
– Dehra Dun, a potem do Mussoorie – odpowiedziałem.
– O, jaki pan szczęśliwy! Pragnęłabym bardzo pojechać do Mussoorie. Uwielbiam góry. Szczególnie w październiku, kiedy jest tam pięknie.
– Tak, to najlepszy sezon – odpowiedziałem, sięgając pamięcią do czasów, kiedy jeszcze widziałem. – Wzgórza usłane są dzikimi daliami, słońce jest łagodne, a wieczorem można siedzieć wokół ogniska i rozmyślać popijając brandy. Większa część letników już wtedy odjeżdża, ulice są bezludne i ciche.
Milczała, a ja zadawałem sobie pytanie czy moje słowa zrobiły na niej jakieś wrażenie, czy jedynie myślała, że jestem sentymentalny. Potem popełniłem błąd i zapytałem:
– Jak jest na zewnątrz? Ona jednak w moim pytaniu nie zauważyła nic dziwnego. Czyżby już spostrzegła, że nie widzę? Jednak słowa, które zaraz po tym wypowiedziała, pozbawiły mnie wszelkich wątpliwości.
– Dlaczego pan nie spojrzy w okno? – zapytała mnie z największą naturalnością.
Przesunąłem się wzdłuż siedzenia, starając się z uwagą odszukać okno. Było otwarte, odwróciłem się w jego stronę, robiąc wrażenie, że przyglądam się mijanym widokom. Oczyma wyobraźni widziałem telegraficzne słupy, które przesuwały się w biegu.
– Zauważyła pani – ośmieliłem się powiedzieć – że te drzewa wydają się poruszać?
– Zawsze tak się wydaję – odpowiedziała. Odwróciłem się znów w stronę dziewczyny i przez pewien czas siedzieliśmy w milczeniu. Potem powiedziałem.
– Ma pani bardzo interesującą twarz. Zaśmiała się miło wibrującym i jasnym głosem.
– Przyjemnie to usłyszeć – rzekła. – Nudzą mnie ci, który mówią, że moja twarz jest ładna!
Musisz mieć naprawdę ładną twarz pomyślałem sobie, a po chwili dodałem pewnym głosem: – Hm, interesująca twarz może być również bardzo piękna.
– Jest pan bardzo miły – powiedziała. – Ale dlaczego jest pan taki poważny?
– Już niedługo będzie pani na miejscu – stwierdziłem dość nieoczekiwanie.
– Dzięki Bogu. Nie lubię długich podróży pociągiem. Ja natomiast byłbym gotów siedzieć tak nieskończenie długo, byleby tylko usłyszeć jak ona mówi. Jej głos posiadał tak srebrzysty dźwięk jak górski strumień. Zaraz po wyjściu z pociągu zapomni pewnie o naszym spotkaniu; ja jednak zachowam ją w swojej pamięci przez pozostałą część podróży a może i dłużej.
Pociąg wjechał na stację. Ktoś zawołał i zabrał ze sobą dziewczynę. Pozostał po nie jedynie zapach. Mrucząc coś pod nosem wszedł do przedziału jakiś mężczyzna. Pociąg ruszył ponownie. Odszukałem po omacku okno i usadowiłem się naprzeciwko wpatrując się w światło, które było dla mnie ciemnością. Jeszcze raz mogłem powtórzyć moją grę z nowym towarzyszem podróży.
– Szkoda, że nie mogę być tak interesującym towarzyszem w podróży, jak to dziewczyna, która dopiero, co wyszła – powiedział do mnie, starając się nawiązać rozmowę.
– To bardzo interesująca dziewczyna – stwierdziłem. – Czy mógłby mi pan powiedzieć… czy jej włosy były długie, czy krótkie?
– Nie pamiętam – odpowiedział zdawkowym tonem.
– Przyglądałem się jedynie jej oczom a nie włosom. Były rzeczywiście piękne! Szkoda, że nie mogły jej do niczego służyć… była niewidoma. Nie zauważył pan tego?
Dwoje niewidomych, którzy udają, że widzą. Ileż ludzkich spotkań jest podobnych do tego. Ze strachu, by nie objawić tego, jacy jesteśmy naprawdę zaprzepaszczamy nieraz najważniejsze spotkanie naszego życia. A niektóre spotkania zdarzają się jedynie raz w życiu.
Podzielono cały świat
Na sposobów różnych sto:
Tutaj prawda, a tam żart,
Tutaj dobro, a tam zło.
To się godzi, tamto nie,
Z tego się wypada śmiać,
Tego nie rusz, bo cię zje,
Temu lepiej spokój dać.
A ty pytasz, gdzie jest mądrość, gdzie nauka,
Jak rozeznać, kto jest błazen, a kto król?
A ty pytasz, gdzie tej prawdy masz poszukać
I jak wybrać te najprostszą z wszystkich dróg?
A ty pytasz, a ty pytasz wciąż od nowa,
A ty czekasz na odpowiedź, jak masz żyć
I znajdujesz dookoła puste słowa
Które znaczą, tyle znaczą dziś, co nic.
Pouczają cię co dnia,
Że to kłamstwo, a to fałsz,
Przed tym lepiej byś czuł strach,
Temu honor oddać masz.
Z tamtym wara, z tym się baw,
Tego zaproś, bo to ktoś,
Tamtym ludziom nie szczędź braw,
A tym zawsze rób na złość.
A ty pytasz, gdzie jest mądrość, gdzie nauka. . . etc.
Niechaj dzieli świat, kto chce,
Niech na wszystko patent ma,
Niech rozumy wszystkie zje,
I niech pierwsze skrzypce gra.
Ty się wsłuchaj w serca głos,
I powtarzaj raz po raz:
Najważniejsze w życiu, to
Umieć prawdzie spojrzeć w twarz.
A ty pytasz, gdzie jest mądrość, gdzie nauka. . . etc.
Dobra rada – Karta ta radziłaby ci myśleć samodzielnie, czuć się godnym i zrównoważonym oraz planować swoje działania w granicach rzeczywistości. Jesteś jedyną osobą, która może dać sobie to, na co zasługujesz. Nikt inny nie wie, co jest dla ciebie najlepsze. Unikaj perfekcjonizmu; to próżna i ambitna pułapka. Znajdź jasność umysłu, aby podejmować ważne decyzje w swoim życiu i wypowiadaj się szczerze i obiektywnie. Weź pod uwagę opinie ludzi wokół ciebie, zwłaszcza jeśli bardzo im zależy, ale nie daj się im zwieść.
Ostrzeżenie – Spróbuj rozwiązać wszelkie problemy związane z poczuciem własnej wartości, poczuciem winy i pogardą, znajdując ich przyczyny. Możesz zastrzec swoją opinię, dopóki nie będziesz mieć wystarczających informacji, aby prawidłowo ocenić sytuację. Nie spiesz się z wnioskami, a jeśli kogoś skrzywdziłeś, postaraj się to naprawić. Może zaczynasz dostrzegać, że konsekwencje twoich działań nie okazały się najlepsze. To nie jest czas na decyzje zmieniające życie, a inni mogą cię osądzać za mówienie, co myślisz z powodu niespójności w twoich myślach i działaniach. Trzeba się skupić i myśleć racjonalnie. Co powstrzymuje Cię przed realizacją marzeń? Czy Twoje podejście jest niewłaściwe, czy też jesteś traktowany niesprawiedliwie? Być może przegapiłeś ważne wskazówki, które pomogłyby ci rozwiązać twoje problemy. Zastanów się, czy zrobiłeś komuś krzywdę i musisz to naprawić, czy też czyjeś samolubne zachowanie zraniło twoje uczucia i twoje zdolności radzenia sobie i robienia postępów.
Po gwałtownych zmianach wywołanych przez karmiczne X Koło Fortuny i poprzedzających altruistyczną ofiarę XII Wisielca, Lady Sprawiedliwość przybywa pod numerem 11, aby zrównoważyć sytuację. Jej etycznym obowiązkiem jest ujawnienie prawdy, pomoc skrzywdzonym i ukaranie winnych. XI Sprawiedliwość stanowi jedną z czterech kardynalnych cnót Tarota, pozostałe to Wstrzemięźliwość, Męstwo i Roztropność. Opowiada się za doskonałością, uczciwością, prawdą, prawem i decyzjami podejmowanymi z bystrym i zrównoważonym umysłem. Jej wielka inteligencja przyznaje, że idealna symetria jest nie tylko niemożliwa, ale być może nieludzka.
Istnieją oczywiste podobieństwa z II Kapłanką i jej tronem, kolumnami i zasłoną, co wskazuje na ich fundamentalną różnicę. Podczas gdy II Kapłanka jednoczy przeciwieństwo i dualizm; oferuje zaproszenie do studiowania Boskiego Prawa poprzez nieświadome królestwo ducha. XI Sprawiedliwość dzieli, aby dokładnie zbadać każdy szczegół. Stoi na straży zarówno Boskiego Prawa, jak i zasad rządzących światem mężczyzn, w pełni świadoma swoich wyborów i świadoma tego, co należy zrobić. Dawniej Grecy i Rzymianie czcili ją jako boginię, niestety, w dzisiejszych czasach jej rola w rękach potężnych jest wątpliwa, jeśli nie skorumpowana. Nawet Sprawiedliwość może zostać oszukana przez kłamstwa, niezgodę i oszustwo.
XI Sprawiedliwość polega na poszukiwaniu prawdy. Jest to precyzyjny pomiar tego, co jest dobre, a co złe przed podjęciem świadomej decyzji. Wskazuje na sprawiedliwe decyzje, równowagę w myślach i działaniach, doskonałość, prawdę i sprawy prawne. W czytaniu jest to znak, że jeśli obiektywnie ocenisz sytuację i ostrożnie rozważysz swoje wybory, będziesz w stanie dać sobie to, na co zasługujesz. Zwykle ta karta pojawia się, gdy musisz podjąć ważną decyzję lub gdy zaczynają pojawiać się konsekwencje twoich działań. Oznacza to, że karma daje i zabiera każdemu dokładnie to, na co zasługuje, nie więcej i nie mniej. XI Sprawiedliwość przywraca równowagę karmiczną, odcinając przede wszystkim to, co jest zbędne i nigdy nie należało do ciebie. Jest prawdziwą boginią Tarota, punktem, w którym spotykają się ludzie i bogowie, utrzymując równowagę między aktywnymi i receptywnymi symbolami. Jej jedyną niedoskonałością jest bycie zbyt ludzkim, współczującym i przyziemnym, inaczej nie byłaby prawdziwa. Poza jej mądrością czeka świat wyższych idei. Zmierzenie się z nią bez wątpienia oznacza konfrontację z rzeczywistością i przyjęcie odpowiedzialności za swoje czyny, myślenie racjonalne i zdecydowane bez wpływu uczuć. Mogliśmy zobaczyć postać matki w obliczu Sprawiedliwości; szlachetną, bezinteresowną i troskliwą matkę. Prawda jest jej mężem, a jej dziećmi Miłosierdzie, Honor i Prawo. Ujawnia, że doskonałość nie jest możliwa; trzeba nauczyć się kochać wady swoje i innych oraz postrzegać je jako unikalne cechy. Karta XI Sprawiedliwości często reprezentuje sprawy prawne i prawo, czy to prawo kosmiczne, czy ludzki system porządku i struktury. Jeśli jesteś zaangażowany w sprawę sądową lub ważny spór, ta karta będzie dobrą wróżbą. W końcu zapadnie korzystny werdykt. To samo dotyczy sytuacji, gdy zastanawiasz się „kiedy w końcu dostanę to, na co zasługuję?” Jest to wyraźny znak, że twoje wysiłki i dobre uczynki zostaną wynagrodzone we właściwym czasie. To nie będzie tylko dar od opatrzności, bo już na to zasłużyłeś.
XI Sprawiedliwość może reprezentować kogoś o zrównoważonej osobowości; wskazuje na znaczenie osiągnięcia równowagi zarówno w sobie, jak i w swoim otoczeniu. Nie da się tego jednak przyspieszyć, a czas musi płynąć własnym torem. Aby osiągnąć całkowitą równowagę, musimy nauczyć się rozumieć moc, jaką mamy w naszym własnym życiu. Kiedy nauczymy się łączyć wyższe ja z codziennym wzorcem myślenia, nauczymy się, jak unikać przeszkód i pułapek, których doświadczamy, gdy działamy w pełni na poziomie materialistycznym. Kiedy uczymy się łączyć te dwa poziomy, dojrzewamy duchowo. Sprawia, że stajemy się silniejsi i rozwijamy wewnętrzną siłę, która pomoże nam skierować nasze życie we właściwym kierunku. Wewnętrzna równowaga daje nam wielką siłę naszego charakteru. To karta, która sugeruje Prawo Celu, samokierowanie i edukację, której uzupełnieniem jest działanie i praca. Karta polega zasadniczo na robieniu właściwych rzeczy i byciu uczciwym, przede wszystkim wobec siebie. Nie dajmy się zwieść znaczeniu sprawiedliwości w szerszym znaczeniu filozoficznym i skupmy się na tym, co oznacza ono na poziomie osobistym. Z mieczem XI Sprawiedliwość przecina więzy, które wiążą i wszystko, co jest błahe i niepotrzebne. Z wagą waży swoje opcje i wybory, aby podjąć bezstronną decyzję. Zatem Sprawiedliwość jest siłą, która pozwala ci zatrzymać koło karmy, co oznacza, że jeśli nauczysz się jej subtelnej lekcji, twój umysł będzie wolny od trudów cierpienia i iluzji szczęścia. Zbrodnie czasami pozostają bezkarne, a nie wszystkie dobre uczynki zostaną nagrodzone. Czy potrafisz to zaakceptować i jednocześnie walczyć o prawdę?
Negatywne cechy XI Sprawiedliwości prowadzą do utrudniania prawdy. Może odnosić się do stronniczych decyzji, daremnego perfekcjonizmu, absurdalnych żądań i zakazów. Wskazuje na poczucie winy, niesprawiedliwość, niezrównoważony umysł i negatywne konsekwencje przeszłych działań, które cię doganiają. Często oznacza to, że oceniasz siebie i innych niewłaściwie i zbyt surowo. To, czego oczekujesz, może być nierealne lub jeszcze na to nie zasłużyłeś. Oznacza, że popełniłeś błąd, świadomy wybór, który był moralnie zły, a teraz stoisz przed ważnym wyborem: czy ukryjesz prawdę w nadziei, że nikt się nie dowie, czy też spróbujesz naprawić sytuację i stawić temu czoła? XI Sprawiedliwość może reprezentować surową postać matki, która oczekuje od swoich dzieci ślepego posłuszeństwa jej woli kosztem wolności wyboru. Inną możliwą interpretacją jest korupcja. W takim przypadku karta wskazuje, że ukryte motywy doprowadziły do stronniczej decyzji, a osoba odpowiedzialna za to uciszyła prawdę. Sprawiedliwość staje się wówczas fasadą, prawowitą maską do ukrywania przebiegłych planów. Równie dobrze może objawiać się tendencją do odmawiania sobie tego, co sprawia, że jesteś szczęśliwy, z powodu przekonania, że nie jesteś tego wart lub że jest to złe i zabronione. Prawdopodobnie dzieje się tak z ludźmi, którzy zostali niesprawiedliwie potraktowani w swoim życiu i ucierpieli z powodu krótkowzrocznych wyborów innych ludzi.
XI Sprawiedliwość w miłości oznacza, że otrzymasz to, co dałeś. W czytaniu miłosnym wskazuje na delikatną równowagę, uczciwość i komunikację. Oznacza to, że jeśli traktujesz swojego partnera ze współczuciem i szacunkiem, on będzie traktował Ciebie tak samo. Bezwarunkowa miłość często oznacza przedkładanie potrzeb innych nad własne. Jeśli okazałeś życzliwość, ale w przeszłości byłeś niesprawiedliwie traktowany, XI Sprawiedliwość teraz wszystko naprawi. Samotna osoba, która otrzyma tę kartę, prawdopodobnie znajdzie nowego kochanka, na którego czekała. To będzie namiętny romans, w którym obaj partnerzy są równi i szanują się nawzajem. W związku XI Sprawiedliwość zapewnia równowagę. Drobne problemy nie mają znaczenia; zostaną szybko załatwione na wspólnej płaszczyźnie. Będzie to szansa na zasłużenie na miłość, na którą zasługujesz, więc bądź szczery w swoich uczuciach i rozsądny w swoich oczekiwaniach. Oczywiście to wszystko jeśli karta ta realizuje się pozytywnie.
Archetyp Sprawiedliwości polega na uczciwych postanowieniach. Ta karta w czytaniu o konflikcie oznacza, że masz rację i przedstawiłeś poprawny argument. Nie poddawaj się presji; możesz to wygrać, trzymając się prawdy i zachowując obiektywne, stanowcze i zdecydowane stanowisko. Pamiętaj, że twoja wersja historii ma znaczenie. Jeśli popełniłeś błąd lub skrzywdziłeś kogoś, przyznaj się do błędu. Jeśli zostałeś potraktowany niesprawiedliwie, to karta Sprawiedliwość jest znakiem, że prędzej czy później prawda wyjdzie na jaw i sprawa się wyrówna.
W negatywie XI Sprawiedliwość sugeruje, że źródłem konfliktu jest niesprawiedliwość. Albo ty, albo inna osoba (osoby) zostaliście potraktowani niesprawiedliwie i może się wydawać, że nic nie można teraz zrobić, aby wszystko naprawić. W przypadku sporu z władzami karta oznacza arbitralne działania w ich imieniu.
*Karta XI Sprawiedliwość – opis tej karty jest według moich doświadczeń, odczuć i porównań jakie na co dzień odczuwam w moim świecie prywatnym i zawodowym. Myślę, że w nauce i w poznawaniu kart tarota, najważniejsze jest pobudzenie własnej intuicji. Mam nadzieję, że zainspiruję Cię w pracy nad tymi kartami. Napisz w komentarzu, jak mogę jeszcze inaczej Ci pomóc.