Jakie są różnice między 3 Mieczy i 5 Kielichów?
Prowadząc dialog na temat kart tarota zauważyłam, że często miksuje się przypisane znaczenie jednej karty z drugą. Przenosi się lub ujednolica ich wypowiedź, w wyniku czego mamy sytuację, gdzie indywidualne znaczenie jednej karty zaczyna mieć zatarte granice.
Dwie różne karty, a jedno znaczenie? Z pewnością tak nie może być!
Musimy mieć świadomość tego, że to w pełni przekłada się na nasze możliwości interpretacyjne i późniejsze weryfikacje. Owszem są karty, które mogą mieć swój wspólny mianownik i zaliczać się do jakieś grupy kart np: grupa kart działania i akcji – Rycerz Mieczy, VII Rydwan czy 3 Denarów. Jednak każda z tych kart będzie mówić o różnych aspektach tego działania. Każda z tych kart ma własną indywidualną wypowiedź przez co staje się niepowtarzalna.
Dziś opowiem o 3 Mieczy i 5 Kielichów, o kartach, które najczęściej są porównywalne jednakowo = cierpienie, żal, smutek.
3 Mieczy
Talia tarota Waite-Smith 3 Mieczy
3 Mieczy wskazuje na „ziarno życia”, wyniki, narodziny i wyrażanie siebie. Zbierające się chmury burzowe przedstawione w tle karty 3 Mieczy mówią o złych przeczuciach i „ciemnych” emocjach, grożących „burzą emocji” i nadchodzącymi łzami. Tak naprawdę 3 Mieczy przedstawia najbardziej brutalny atak na ego… taki, który przeszywa serce. Pojawiła się i to zwykle nagle, silna sugestia, że mamy trudność w zrozumieniu, dlaczego jesteśmy skazani na taki smutek. Będziesz musiał dostroić się do swojego wyższego Ja, aby zrozumieć prawdziwe znaczenie doskonałości na płaszczyźnie materialnej. Kiedy w czytaniu pojawia się 3 Mieczy, oznacza to, że nadszedł czas, aby odpuścić sobie rzeczy, o których wiesz, że już Ci nie służą pozytywnie w Twoim życiu. Coś smutnego lub bolesnego musi zostać rozwiązane, ponieważ trzeba stawić czoła pewnym realiom i wprowadzić ważne zmiany. Może to spowodować dysharmonię i poczucie straty, ale na dłuższą metę nowe zmiany mogą okazać się dokładnie tym, czego oczekiwano – podobnie jak „błogosławieństwo w nieszczęściu”. Ty lub ktoś bardzo bliski może doświadczać „drugiej myśli” lub przemiany serca, co z kolei spowoduje zmianę postawy i/lub zachowania. Z kartą XXI Świat może wręcz mówić o obiecującej perspektywie. Nadszedł czas, aby skupić się na swojej przyszłości i odpuścić przeszłość; trzeba iść naprzód z wiarą i zaufaniem, ponieważ w tej karcie wszystko szybko przemija.
Ważne słowa kluczowe to:
opóźnienia, zerwanie, usunięcie, nieobecność, podział, ból serca, nieszczęście, wstrząs, zdenerwowanie, nieporządek, dezorientacja.
5 Kielichów
Talia tarota Waite-Smith 5 Kielichów
Natomiast 5 Kielichów to niepewność, zmiana, aktywność i wolność. Symbolizuje pewnego rodzaju emocjonalną stratę. Może być postrzegana jako karta trudności i depresji – ale w przeciwieństwie do niej jest także kartą nadziei. Przesłaniem jest policzyć swoje błogosławieństwa. Sugeruje również, że możemy tak bardzo skupić się na przeszkodach, opóźnieniach i żalach, że nie dostrzegamy pozytywów w naszym życiu. Łatwo popadamy w depresję i nostalgię. Zachęca nas, abyśmy nie marnowali energii na rozpamiętywanie i lamentowanie nad tym, co zostało utracone, przy jednoczesnym pomijaniu wielu błogosławieństw, które pozostały. Sygnalizuje o rozczarowaniu w miłości, a jej mocnym przesłaniem jest to, że miłość nie może naprawdę rozkwitać w atmosferze pozorów i nieprawdy. 5 Pucharów może zapowiadać rozpad związku, małżeństwa lub związku partnerskiego lub utratę czegoś, co ma dla ciebie osobistą wartość i znaczenie. Silne przeżywanie żałoby. 5 Kielichów oznacza niezadowolenie i nieszczęście wywołane poczuciem straconej szansy lub niesprawiedliwej sytuacji, ale rozpamiętywanie tego, „co mogło być”, jest daremnym działaniem. Jest kartą straty i żalu i może wskazywać, że chociaż sprawy nie potoczyły się zgodnie z planem, pozostało coś, nad czym można pracować i ulepszać; sprawy nie są ostateczne, jak mogłoby się początkowo wydawać. Może to oznaczać, że nadchodzą pozytywne i podnoszące na duchu wieści. 5 Kielichów pojawiająca się obok XVII Gwiazdy w rozkładówce opowiada o karmicznych lekcjach będących doświadczeniami, które przeżywasz oraz o problemie opuszczającym Twoje życie.
Ważne słowa kluczowe to:
dziedziczenie, gorycz, frustracja, żal, depresja, niewytłumaczalny smutek, rozpacz, wyrzuty sumienia, wstyd, strata, pochodzenie, powrót, nadzieja.
W tych dwóch krótkich opisach, widać już wyraźnie różnice jakie niosą ze sobą te dwie karty. Obie należą do jednej grupy kart – „Ból emocjonalny”, lecz zupełnie inaczej go przedstawiają. W 3 Mieczy jest on nagły, a w 5 Kielichów już w nim tkwimy od jakiegoś czasu. 3 Mieczy jest bezwzględna, a 5 Kielichów patrzy wstecz i rozpamiętuje. W jednym przypadku mamy brutalny atak na ego, który przeszywa serce, a w drugim jest wyraźna mowa o wyrzutach sumienia i poczuciu winy. W 3 mieczy możesz być nieświadomy okrucieństwa, jakie komuś wyrządzasz, natomiast w 5 Kielichów to Ty często jesteś ofiarą. Miecze reprezentują słowa, idee i postawy, które wyrażamy, słowa mogą przeszywać i ranić, a tutaj w połączeniu z symbolem serca, są odrzuceniem czyjegoś spojrzenia na miłość; odrzuceniem miłości i radości. Kielichy reprezentują jedność, miłość, przyjemność i wrażliwość; obejmują wieloaspektową naturę emocji i uczuć i mogą również sugerować skupienie się na „byciu”, a nie na „robieniu”. 3 Mieczy jest potwierdzeniem tego, że prawda boli. Ale lepiej myśleć racjonalnie i puścić swoje uczucia. 5 Kielichów pokazuje, że płaczesz nad czymś, co zostało utracone; sytuacji nie da się cofnąć. Nadal stoją Twoje 2 Kielichy – doceń nawet to małe i pozornie nieważne, co masz. Nie bądź ślepy na rzeczy, które masz!
A co, jeśli obie karty wypadną w rozkładówce? Ja powiedziałabym, że odpuszczenie boli. I wiesz w swojej głowie, że niczego nie osiągniesz będąc nisko, ale możesz nie chcieć się do tego przyznać. Powinieneś teraz to co obecnie przeżywasz i odczuwasz zaakceptować. Te dwie karty proszą o przekierowanie uwagi i spojrzenie na swoją sytuację z innej perspektywy.
Jeśli akceptujesz rzeczywistość, postępujesz racjonalnie i cenisz to, co masz, możesz znaleźć satysfakcję i zobaczyć radość, której wcześniej brakowało.