IX Pustelnik – The Heremit, Der Einsiedler
Płeć karty – neutralna
Odpowiednik astrologiczny – Panna
Archetyp – Starzec, Mądrość
Kabała – Sefira Chesed (4) słowo kluczowe: piękno, z Tiphareth (6) słowo kluczowe: miłosierdzie. Energia Pustelnika łączy miłosierdzie i piękno, aby osiągnąć wewnętrzną świadomość, która pojawia się tylko poprzez medytację i samotny cichy czas.
Roślina – Lukrecja jest środkiem łagodzącym, tonizującym, przeciw truciźnie, środek przeczyszczający. Lukrecja jest nazywana ziołem „rozjemcy”, ponieważ działa uspokajająco na umysł. Lukrecja może być stosowana przy wrzodach, niestrawnościach i zatruciach pokarmowych. Lukrecja może być również stosowana u osób kłótliwych oraz przy nerwowości i drażliwości. Symbolicznie lukrecja jest używana w przypadku trudności z poczuciem wewnętrznego spokoju. Boskie znaczenie lukrecji mówi o „nosicielu światła” dla innych, poprzez oświecenie i nauczanie poprzez przykład. Mówi także o wewnętrznych osiągnięciach i pokorze.
Kluczowe słowa – Samotność, mądrość, przewodnictwo, inteligencja, cierpliwość, wiara i zaufanie, niezależność, wartości, poszukiwanie wewnętrzne, wycofanie, odpowiedzi i rozwiązania, roztropność, dyskryminacja i rozeznanie, samoświadomość, oświetlanie drogi innym, duchowe przebudzenie i oświecenie, rzucające światło, „klucz” do sytuacji, kryzysu, izolacji.
"Wszystko trzeba odkryć samemu. I również przejść przez to zupełnie samemu".
Tove Jansson - "Zima Muminków"
"Nigdzie nie jesteśmy bardziej samotni, niż leżąc w łóżku, z naszymi tajemnicami i wewnętrznym głosem, którym żegnamy lub przeklinamy mijający dzień".
Jonathan Carroll - "Białe jabłka"
"Nigdy nie stosuję się do godzin; godziny są zrobione dla człowieka, a nie człowiek dla godzin".
François Rabelais
Cieszy mnie ten rym: „Polak mądry po szkodzie”;
Lecz jeśli prawda i z tego nas zbodzie,
Nową przypowieść Polak sobie kupi,
Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi.
Jan Kochanowski
"Nauczyłem się odróżniać to, co naprawdę jest we mnie, od tego, co sobie niemądrze uroiłem. Dokonałem rachunku zysków i strat, i tym, co zostaje, jest moje ja - nie kalekie ja, odziane w łachmany i strzępy, nie chore ja, wymagające leczenia dietą, ale duch, który przeszedł przez najgorsze i przetrwał".
Rabindranath Tagore - "Dom i świat"
"Mężczyzna może zmienić swoje życie tyle razy ile dusza zapragnie. Kobieta może zmieniać tylko swój wygląd".
Michelle Moran - "Zbuntowana królowa".
Osoby, które oddają charakter karty IX Pustelnik
Chuck Noland (Tom Hanks) z filmu “Cast Away – poza światem” w reżyserii Roberta Zemeckisa, był kurierem FedExu, który przeżył katastrofę samolotu. Trafił na bezludną wyspę na Pacyfiku i pewnego razu próbował wskrzesić ogień.
Karol Marks
Aleksander Głowacki herbu Prus
Mahatma Gandhi
Hrabia Lew Tołstoj
Sokrates,
Platon,
Arystoteles
“Latarnik” H. Sienkiewicza – następna karta pobudzi do działania naszego IX Pustelnika.
Abnegat – słowo, którym określa się kogoś niedbającego o swój wygląd zewnętrzny (polskim odpowiednikiem tego słowa jest flejtuch), także: nieprzywiązującego większej wagi do dóbr materialnych, a nie (jak czasem mylnie się uważa) kogoś, kto neguje jakieś powszechnie szanowane wartości czy sprawy (np. tradycję, historię). Takim człowiekiem był np. grecki filozof Diogenes z Synopy. Wierzył, że pomimo oporu ludzi, należy ich skłonić do głoszonych przez siebie zasad. Jedną z tych zasad była całkowita niezależność od otoczenia i samowystarczalność.
Historia ta zdarzyła się w czasach, kiedy podziemne chodniki rozświetlano oliwnymi lampkami, drewniane wózki z urobkiem ciągnęły konie, a górnikom wypłacano pieniądze po każdej skończonej szychcie.
Wtedy to do jednej z bytomskich kopalń trafił trzynastoletni chłopiec. Pochodził on z bardzo biednej rodziny, gdzie po śmierci ojca, matka nie mogła sama wyżywić siedmioro młodszego rodzeństwa. Znajomy sztygar długo wzbraniał się przed przyjęciem do pracy tego mizernego dzieciaka, ale w końcu uległ prośbom całej rodziny. Postawił jednak przy tym warunek, że jeżeli w przeciągu tygodnia chłopiec nie urobi tyle węgla ile jego dorośli kamraci, to będzie musiał odejść z kopalni. Kiedy pod koniec trzeciego dnia sztygar wypłacił mu jedynie połowę tego co zarobili inni, chłopiec usiadł na bryle węgla i gorzko zapłakał. Nagle, nie wiadomo skąd pojawił sił przed nim siwy starzec i ciepłym głosem zapytał o powód zmartwienia. Przez łzy chłopiec szczerze opowiedział nieznajomemu o swojej rodzinie i umowie ze sztygarem.
– Pomogę ci, jeżeli zachowasz nasze spotkanie w tajemnicy i uczciwie podzielisz się ze mną wspólnie zarobionymi pieniędzmi, usłyszał w odpowiedzi. Chłopiec z radością przystał na propozycję nieznajomego. Przez kolejne cztery dni, kiedy nikt nie widział, starzec razem z nim rąbał węgiel. A czynił to z taka łatwością i werwą, jakby był krzepkim dwudziestolatkiem. Pod koniec każdej z szycht sztygar z coraz większym zdziwieniem obserwował poczynania chłopca, ale bez słowa wypłacał mu co do grosza należne pieniądze. Siódmego dnia, a było to w przededniu Świąt Bożego Narodzenia, obwieścił chłopcu radosną nowinę: o przyjęciu do pracy na stałe. Gdy odgłosy kroków sztygara ginęły już w oddali podszybia, przed młodzieńcem ponownie zjawił się nieznajomy starzec i rzekł:
– Ty masz pracę, a ja przyszedłem po moją część zapłaty!
– Zostawię sobie tylko tyle pieniędzy ile sam wypracowałem. Cała reszta należy do ciebie, dobry panie – odparł uradowany chłopiec. – Zatrzymaj je wszystkie dla siebie i pamiętaj! Bądź w życiu zawsze tak uczciwy jak teraz, a szczęście nigdy cię nie opuści – zaśmiał się Skarbnik i zniknął w mroku podziemi.
∗Mistrz jest jak dzwon
Student, który właśnie przybył do klasztoru, przyszedł do mistrza Nokami i spytał go jak powinien się przygotować do ćwiczeń medytacji.
– Nie bój się pytać – brzmiała odpowiedź
– Jak mam nauczyć się zadawać pytania?
– Mistrz jest jak dzwon. Jeśli uderzysz w niego lekko, wszystko co usłyszysz to łagodna wibracja. Jednak kiedy uderzysz w niego z dużą siła, zabrzmi głośno i wstrząśnie tobą do głębi duszy. Pytaj z odwagą i przestań pytać dopiero wtedy, gdy otrzymasz odpowiedź, której szukałeś.
∗Przed decydującą bitwą, japoński generał zdecydował przejąć inicjatywę i zaatakować, wiedząc, że przeciwnik miał przewagę liczebną. Chociał być pewny swojej strategii, jego ludzie byli pełni obaw. W trakcie drogi w kierunku wroga, zdecydowali się oni zatrzymać w świątyni.
Po modlitwie, generał zwrócił się do żołnierzy:
– Rzucę monetą. Jeśli będzie to orzeł, wrócimy do obozu, Jeśli będzie to reszka, będzie to oznaczało, że bogowie będą nas chronić i pokonamy wroga. Teraz ukaże się nasza przyszłość. Podrzucił monetę wysoko w górę, a oczy zazdrosnych żółnierzy ujrzały rezultat: reszka. Wszyscy się rozweselili i podczas ataku byli wypełnieni ufnością i energią. Później, jeszcze tego popołudnia, świętowali zwycięztwo. Jeden z oficerów powiedział z dumą:
– Bogowie nigdy się nie mylą. Nikt nie może zmienić przeznaczenia, które zostanie objawione.
– Masz rację, nikt nie może zmienić przeznaczenia, jeśli jesteśmy zdecydowani je wypełnić. Bogowie pomagają nam, lecz czasami my musimy pomóc im.- odpowiedział generał, wręczając oficerowi monetę. Na obu stronach widniała reszka.
∗Jeden z uczniów mistrza Yu powiedział do ucznia mistrza Rinzai:
– Mój mistrz jest człowiekiem, potrafiącym czynić cuda, dlatego jest darzony szacunkiem przez wszystkich swoich podopiecznych. Widziałem go robiącego rzeczy daleko wychodzące poza nasze możliwości. A twój mistrz? Jakie wielkie cuda potrafi czynić?
– Największym cudem, związanym z moim mistrzem jest fakt, że nie musi czynić żadnych cudów, aby udowodnić swoim uczniom, iż jest mądrym człowiekiem – brzmiała odpowiedź.
Jedna z chińskich opowieści opowiada o sześciu ślepcach, którzy próbują określić za pomocą dotyku jak wygląda słoń. Pierwszy z nich dotknął ucha i powiedział „Słoń jest jak wielki wiatrak”. Drugi z nich dotknął boku słonia i powiedział: „Nie, słoń jest jak ściana”. Trzeci, dotknąwszy nogi, powiedział: „ Nie, słoń jest jak słup”. Czwarty dotknął nosa i rzekł: „Słoń jest jak wielka, wisząca gałąź drzewa”. Piąty dotknął kłów słonia i powiedział: „Słoń jest jak wielki róg wystający z wielkiej paszczy”. Na koniec szósty z nich dotknął ogona i powiedział: „Nie, słoń jest jak duża miotła wystająca ze ściany”.
Gdyby udało im się zebrać wszystkie te informacje w jedna całość, otrzymaliby całkiem dobry opis słonia. To opowiadanie pokazuje, że nie powinniśmy upierać się, iż istnieje tylko jeden punkt widzenia, ponieważ często zdarza się, że widzimy tylko część historii. Zawsze możemy nauczyć się czegoś więcej.
Nie trać więc czasu tylko na teoretyczne poszukiwania. Praktyka i teoria powinny bowiem iść w parze.
Dawno, dawno temu do pewnego mistrza zen przyszedł człowiek i powiedział, że nie może znaleźć dla siebie partnerki, która by mu odpowiadała i którą kochałby do końca życia.
– A jaka miałaby być ta kobieta? – zapytał mędrzec.
Człowiek zastanowił się chwilę, a potem rzekł:
– Tęsknię do kobiety kochającej, mądrej, odpowiedzialnej, szlachetnej, radosnej, czułej, wrażliwej, delikatnej, pięknej, zmysłowej, zaradnej, silnej, samodzielnej… która kochałaby mnie do końca życia.
Dodał jeszcze kilka równie rzadkich cnót, po czym zapytał mnicha, co ma począć.
Mędrzec zajrzał mu głęboko w oczy i powiedział:
– Znam absolutnie pewny, lecz bardzo trudny sposób, dzięki któremu spotkasz właśnie taką kobietę.
– Jaki to sposób?! – zapytał ucieszony człowiek. – Jeśli mi go zdradzisz, oddam ci wszystko, co posiadam!
– Niczego od ciebie nie potrzebuję – odpowiedział mistrz. – Musisz mi tylko przysiąc, że z niego skorzystasz.
Człowiek przysiągł na wszystkie świętości, że zastosuje się do rady mędrca, a kiedy trochę się uspokoił, mistrz z naciskiem wyszeptał mu do ucha:
– Jeśli pragniesz spotkać kobietę kochającą, mądrą, odpowiedzialną, szlachetną, radosną, czułą, wrażliwą, delikatną, piękną, zaradną, silną i samodzielną – to najpierw sam musisz się takim stać. Tylko w ten sposób ją znajdziesz. A nawet jeśli jej nie spotkasz, nie będzie to już wtedy miało dla Ciebie większego znaczenia.
Autor nieznany
Jak sól
Żył sobie kiedyś pewien król, który nosił szlachetne imię Henryk Mądry. Posiadał trzy córki, o imionach: Alba, Bettina i Szarlota. W skrytości król najbardziej uwielbiał Szarlotę. Będąc zmuszony do tego, aby zdecydować o tym, która z nich będzie następczynią tronu, wezwał je wszystkie do siebie i zapytał: “Moje kochane córki, jak bardzo mnie kochacie?”.
Najstarsza odpowiedziała mu: “Ojcze, kocham cię jak światło dnia, jak słońce, które obdarowuje drzewa swoim ciepłem. Ty jesteś moim światłem!”.
Szczęśliwy król, kazał usiąść Albie przy swojej prawicy, po czym zawołał drugą córkę. Bettina powiedziała mu: “Ojcze, kocham cię jak największy skarb świata, twoja mądrość jest o wiele cenniejsza od złota i drogocennych kamieni. Ty jesteś moim bogactwem!”.
Pocieszony i uszczęśliwiony wyznaniem córki ojciec, kazał jej usiąść po swojej lewicy. Potem zawołał Szarlotę. “A ty, moja malutka, jak bardzo mnie kochasz?” – zapytał ją z czułością. Dziewczyna spojrzała mu prosto w oczy i powiedziała bez żadnego wahania: “Ojcze, kocham cię tak bardzo jak sól kuchenną!”.
Król zaniemówił: “Co powiedziałaś?”
“Ojcze, kocham cię jak sól kuchenną?”.
Król nie zdołał powstrzymać swego gniewu i krzyknął ze złością: “Niewdzięcznico! Jak śmiesz traktować mnie w ten sposób ty, która byłaś jasnością moich oczu. Precz ode mnie! Pozbawiam się mojego ojcostwa i każę ci się wynieść!”.
Biedna Szarlota, nie mogąc powstrzymać się od płaczu, musiała opuścić dwór i królestwo swego ojca. Zaczęła więc pracować w kuchni ościennego króla. A że była piękna, dobra i umiała wspaniale gotować, już w niedługim czasie została główną kuchmistrzynią króla.
Pewnego dnia przybył z wizytą do pałacu król Henryk. Wszyscy mówili o nim, że był bardzo smutny i samotny. Miał trzy córki, ale pierwsza z nich uciekła z pewnym kalifornijskim gitarzystą. Druga wyjechała do Australii, aby hodować kangury, a najmłodsza z nich została wygnana przez samego króla.
Szarlota natychmiast rozpoznała swojego ojca. Poszła zaraz do kuchni i zaczęła przygotowywać najwspanialsze potrawy. Jednak zamiast dodawać do nich soli dosypywała cukier.
Podczas całego obiadu wszyscy kręcili nosami i robili miny: każdy próbował jakieś danie i w chwilę po tym w nieprzyzwoity sposób wypluwał je w serwetkę.
Rozwścieczony król nakazał przywołać do siebie kucharkę.
Wezwana Szarlota powiedziała wtedy spokojnie: “Kiedyś mój ojciec wygnał mnie z domu za to, że powiedziałam mu, iż kocham go jak sól kuchenną, która nadaje smaku wszystkim potrawom. Właśnie dlatego nie chcąc mu robić kolejnej przykrości dodałam do wszystkich potraw cukier”.
Król Henryk podniósł się ze łzami w oczach: “To sól mądrości przemawia przez twoje słowa, moja córko. Przebacz mi i przyjmij moją koronę”.
Zarządzono wielkie przyjęcie, a wszyscy zaproszeni płakali z radości: ówczesne królewskie kroniki zaświadczają, że wszystkie ich łzy były słone.
“Jesteście solą ziemi”.
Bruno Ferrero
Dobra rada – Nacisk kładziony jest tutaj na spokój i cierpliwość, dzięki którym osiąga się dojrzałość, oraz dążenie do połączenia się z wyższą duchową jaźnią. Badanie duszy, introspekcja, samotność, wewnętrzne przewodnictwo. Nie pozwól, aby inni kierowali twoimi przekonaniami i wartościami. Myśl samodzielnie i nigdy nie oddawaj swojej mocy intelektualnej innym.
Ostrzeżenie – Karta ta może przypominać nadmierną izolację, brak komunikacji, nietolerancję, kryzys i zwątpienie. Powinieneś dowiedzieć się, kim naprawdę jesteś i zacząć żyć jako Twoje autentyczne Ja. Musisz mieć świadomość, że wszyscy jesteśmy indywidualni i wyjątkowi oraz przyjąć to i podążać za tym, ponieważ pomaga to budować naszą osobistą mądrość.
Jeśli chodzi o niektórych z najmądrzejszych i najbardziej filozoficznych ludzi w historii, wszyscy oni mają wspólny wątek, a mianowicie to, że traktowali priorytetowo czas, w którym mogli po prostu usiąść i pomyśleć. To coś, co robimy bardzo rzadko w dzisiejszych czasach, po prostu znajdźmy trochę czasu, aby pomyśleć o świecie, naszym życiu, kim jesteśmy i co to wszystko znaczy. To jest lekcja, o którą przynosi nas IX Pustelnik, przypomnienie, że czasami możemy zbytnio pochłonąć świat zewnętrzny i możemy zatracić się lub przynajmniej stracić kontakt z naszą podstawową esencją.
Podążając za kartą VIII Siła, karta IX Pustelnika wskazuje, że nadszedł czas, abyśmy zintegrowali to, czego nauczyliśmy się do tej pory. Podróżować wewnątrz i badać, analizować, marynować, a następnie asymilować to, co znajdujemy. To piękna karta klejnotów, które każdy z nas nosi w sobie. To sugestia, że z perspektywy czasu, nagromadzenia doświadczeń życiowych i zdobytej wiedzy, mamy odpowiedzi na poszukiwane przez nas rozwiązanie. Generalnie kojarzymy starszych ludzi z mądrością, ale karta ta może też sygnalizować, że jesteśmy już dojrzali dzięki próbom i udrękom jakie doświadczaliśmy do tej pory.
Podczas gdy II Kapłanka mówi o naszej wrodzonej mądrości, świętej, starożytnej wiedzy, która naturalnie tkwi w każdym z nas instynktownie; IX Pustelnik to raczej mądrość zdobyta poprzez poszukiwania. II Kapłanka odnosi się do naszej intuicji, wglądu, który jest niewytłumaczalny, IX Pustelnik jest poszukiwaniem odkrycia. Potrzeba bezruchu, kontemplacji i czasu, by wydestylować to, co wiemy. Odkrywanie wymaga ciekawości, introspekcji i otwartości.
Numerologicznie liczba 9 odnosi się do kulminacji, wyrafinowania i kończących się cykli. W trakcie tej fazy zdobyliśmy wystarczającą wiedzę, aby przeanalizować odpowiedź. Jest to również liczba duchowa, odnosząca się do twórczego dynamizmu trzech trójek (czczonych w różnych kulturach). Często mówi się, że rozwiązanie lub początek 9 jest w 3. To wiązałoby z III Cesarzową filarem boskiej mądrości ciała. Widzimy w tym zaproszenie do połączenia wiedzy o ciele z wiedzą o umyśle. IX Pustelnik wiąże się również z kartą XVIII Księżyca, która redukuje numerologicznie do 9 (1 + 8). Tutaj możemy zobaczyć potencjalne zamieszanie, przed którym możemy stanąć i jak połączenie naszej podświadomości i akceptacja naszej zwierzęcej natury może przynieść oświecenie. Podkreśla potrzebę powolnego poruszania się w fazie Pustelnika, ostrożnego podróżowania przez ciemność. Jako ostatnia pojedyncza cyfra symbolizuje nagromadzenie zdobytej wiedzy do tego momentu i ostateczne uwolnienie konieczne przed zakończeniem cyklu. Odtąd wszystkie inne karty z Arkan Wielkich mogą zredukować się do jednej cyfry.
Astrologicznie jest to Panna, znak zodiaku rozeznania, analizy i doskonalenia. Panna oddziela ziarno od plew i znajduje się w ciągłym cyklu regeneracji i doskonalenia. Związany z Boginią Żniw, jest symbolem nadchodzącej zimy, naturalnego czasu odosobnienia i introspekcji. Jest to również znak uzdrowienia, wszystkie rzeczy muszą odpocząć i przejść przez swoje okresy odłogowania, a także służyć – kiedy wyjdziemy z naszej wewnętrznej podróży, możemy poczuć się odnowieni i uzupełnieni, zdolni dzielić się naszą nowo odkrytą mądrością z innymi. Słowo dziewica (panna) dosłownie oznacza „kobietę samą w sobie”, niezależną, wyzwoloną osobę, która może robić, co jej się podoba. Zwracając się do wewnątrz, możemy wyciszyć się na tyle, by usłyszeć własną prawdę, używając naszego rozeznania umysłu, aby kroczyć uczciwie i natchnionym działaniem. Panną rządzi Merkury, posłaniec bogów. Mitologicznie Hermes/Merkury był psychopompem, który mógł podróżować między światami, jedynym, który nie potrzebował wyraźnej zgody Hadesa/Plutona, Boga Zaświatów. Wiąże się to również z mitem o Persefonie, córce Ceres, bogini urodzaju. Merkury rządzi intelektem i przepływem informacji, potrzeba czasu, aby przejść przez nasze mentalne działania, uporządkować to, co znajdujemy, i skutecznie przekazać to w zamian.
W lekturze miłosnej IX Pustelnik może reprezentować potrzebę spędzenia trochę czasu w samotności, aby znaleźć odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Być może związek był zbyt szybki i wściekły, wywierano na Ciebie duży nacisk lub skręcał w kierunku niezdrowej współzależności. Może to być symbol utraty poczucia własnej wartości i tożsamości w związku lub po prostu, że potrzebna jest odrobina oddechu (może to być dosłownie samotna popołudniowa przechadzka, medytacja, joga i dziennikarstwo, marzenia itp.). Może również sugerować, że to druga strona jest tą, która wymaga trochę introspekcji i poszukiwania duszy. Jako pozytyw może wskazywać na dojrzałość i zdrową współzależność, jako wyzwanie może oznaczać, że czas sam na sam jest bardzo potrzebny (niekoniecznie jako zerwanie), musisz zadać sobie pytanie, czy nie oszukujesz się co do realności sytuacji.
W karierze i pracy zawodowej IX Pustelnik może wskazywać na potrzebę ponownej oceny twojego stanowiska lub roli w firmie, w której pracujesz. Może to sugerować, że potrzebny jest urlop szabatowy lub introspektywny, taki jak rekolekcje. Być może niektóre odpowiedzi trzeba znaleźć, a tylko spokojny czas w samotności, z dala od zgiełku, może pozwolić wodzie osiąść na tyle, by zajrzeć do jej dna. Jako pozytyw może pokazać, że praca lub firma może przynieść Ci dojrzałość i kluczową mądrość, pozwoli rozwinąć twoje wewnętrzne funkcjonowanie. Jako wyzwanie może sugerować, że miejsce pracy może być zbyt obciążające lub odciąga Cię od twojej wewnętrznej wiedzy, co w głębi duszy wiesz, że jest prawdziwe. Znajdź ponownie swoje światło przewodnie.
Wiele kobiet, które właśnie ukończyły szkołę średnią lub studia, zobaczy kartę IX Pustelnika w swojej przeszłości. To dobry znak, że studiowałaś sama i samodzielnie zdobyłaś dyplom. Natomiast jeśli nie byłaś w szkole lub programie treningowym, oznacza to izolację od swojego przeznaczenia, przebywanie w niewłaściwym towarzystwie lub zaangażowanie się w negatywny kult.
Kiedy karta IX Pustelnika pojawia się na rozkładówce Tarota z wieloma kartami z dworu Denarów, Twoja sytuacja finansowa oddala Cię od tych, którzy cię kochają. IX Pustelnik pojawiający się w pobliżu niektórych kart Kielichów wskaże, że Twoja emocjonalna tęsknota za kimś osiągnęła punkt, w którym wyobcowuje możliwe przyszłe kontakty miłosne. Zbyt wiele Mieczy w czytaniu ujawni Twój ostry język lub gniewne działania z niedawnej przeszłości jako przyczynę Twojej samotności i izolacji. Możesz mieć rację, ale pozostaniesz sam, dopóki nie będziesz mógł być pojednawczy. Jeśli podczas czytania jest wiele Buław i pojawia się karta IX Pustelnik, jest to w rzeczywistości wspaniała okazja. Twoja izolacja budzi twórczego ducha. Coś się w Tobie budzi – coś, co cię wyróżnia. Rozpoczyna się transformacja, a bycie samemu we własnym żywiole pomaga Ci jak najlepiej to wykorzystać. Artyści i muzycy dokonują największych przełomów w ramach takiego odczytu.
W towarzystwie IV Cesarza, IX Pustelnik ujawnia dominującego mężczyznę w Twoim życiu, który powoduje, że wzdragasz się przed byciem sobą; przy III Cesarzowej pokazuje, jak Twoje studia nad naturą wszechświata, zjawiskami psychicznymi i siłą duszy oprócz tożsamości wynagradzają Cię bogactwem wiedzy, którą wkrótce podzielisz się ze światem; czasami sąsiedztwo karty VI Kochankowie pokazuje poszukiwanie możliwości zerwania znajomości. Możesz to być Ty i chłopak, Twoi rodzice lub para, którą podziwiasz. To jedna z najsmutniejszych kombinacji w Tarocie. IX Pustelnik w połączeniu z kartą XII Wisielec ujawnia, że karzesz się niepotrzebnym poczuciem winy za sytuację, którą inni już dawno odpuścili sobie i zapomnieli. Czas przestać toczyć wczorajszą wojnę. Kiedy wraz z IX Pustelnikiem pojawia się karta XIV Umiarkowanie, jest to wezwanie sił wszechświata do ograniczenia imprezowego stylu życia. Zignorowanie takiego ostrzeżenia doprowadzi Cię do świata izolacji od przyjaciół, rodziny i przyjemności, których tak desperacko poszukuje styl życia napędzany narkotykami i alkoholem.
Karta IX Pustelnika najlepiej komponuje się z XVII Gwiazdą, jest to potwierdzenie od wszechświata, że jesteś na właściwej ścieżce, ścieżce, którą faktycznie zostałeś wysłany na tę ziemię, aby podążać. Gratulacje, Twoja izolacja od codziennej harówki przyniesie ludzkości korzyść w szerszym kontekście, a światło mądrości z lampy Twojej wiedzy oświeci prawdę dla wszystkich, których napotkasz.
Gdy pojawia się dla nas IX Pustelnik, zostajemy zaproszeni do cichej refleksji. Co powiedziałoby ci twoje przyszłe ja? Jakiej rady mogą ci udzielić starsi? Co mądrzejsza wersja siebie zrobiłaby w przeszłości? Co twoje „wyższe ja” powiedziałoby teraz twojemu obecnemu ja?
*Karta IX Pustelnik – opis tej karty jest według moich doświadczeń, odczuć i porównań jakie na co dzień odczuwam w moim świecie prywatnym i zawodowym. Myślę, że w nauce i w poznawaniu kart tarota, najważniejsze jest pobudzenie własnej intuicji. Mam nadzieję, że zainspiruję Cię w pracy nad tymi kartami. Napisz w komentarzu, jak mogę jeszcze inaczej Ci pomóc.