8 Kielichów i 6 Mieczy różnice
Dziś chcę bliżej przyjrzeć się różnicom jakie są w kartach – 8 Kielichów i 6 Mieczy, ponieważ kiedy wydaje się, że każda z nich oznacza to samo, to jednak może być trudno rozróżnić niuanse poszczególnych kart i wydobyć wyjątkową historię poza ogólny jednowyrazowy motyw, taki jak ten, który można zobaczyć w tych kartach.
Obie karty wizualnie przedstawiają podróże i chociaż czasami mogą oznaczać dosłowną podróż, to przedstawiają szerszy temat zmiany miejsca, w którym się znajdujesz, dosłownie lub w przenośni. Zarówno 6 Mieczy, jak i 8 Kielichów zabiorą cię z jednego miejsca do drugiego. Istnieje jednak zasadnicza różnica między tymi dwiema kartami, a przynajmniej w sposobie, w jaki zawsze je odczytywałam.
Pierwszą rzeczą jaka rzuca się nam w oczy to różnice przedmiotów i ich położenie w przedstawionych obrazach na kartach. Zawsze możemy zwrócić uwagę na rozmieszczenie odpowiednich obiektów (tj. Buławy, Kielichy, Mieczy, Denary) służy nam to jako wskaźnik tego, na czym skupia się dana karta. I od razu zauważamy, że w 8 Kielichów, kielichy znajdują się za postacią idącą w dal; czyli są tym, co ta osoba pozostawia po sobie, a w 6 Mieczy, miecze są umieszczane przed zamaskowanymi postaciami w łodzi, prowadząc podróż do przeciwległego brzegu, są nawigatorami. Obiekty w danym dworze na każdej z tych kart ciągną nas w różnych kierunkach, zakotwiczając nas w przeszłości lub stojąc na dziobie, gdy płyniemy naprzód w nieznane. Z pewnością możemy powiedzieć, że obie karty dotyczą się zmiany perspektywy. Obie dotyczą się ruchu i zmieniających się perspektyw, ale 6 Mieczy zmierza do czegoś nowego, a 8 Kielichów odchodzi od czegoś.
Istnieje różnica w nacisku między tymi dwiema kartami. W rzeczywistości, oczywiście, te dwie rzeczy prawie zawsze dzieją się jednocześnie. Najczęściej dzieje się tak, że nie rezygnujemy z czegoś, co nam nie służy, chyba że szukamy czegoś, co nam służy; i podobnie, nie musimy szukać szczęścia na horyzoncie, jeśli wszystko, co mamy, jest już upragnionym skarbem. Ale to kwestia oprawy. Kiedy pojawia się któraś z tych kart, jest to znak, że kwerent musi zmienić swoje okoliczności lub sposób, w jaki o nich myśli.
Druga intrygująca kwestia, która pokazuje wyraźne różniące w tych kartach to, to że w 8 Kielichów mamy do czynienia z samotną postacią, podczas gdy w 6 Mieczy są towarzysze podróży; widzimy inne postacie w łodzi. Daje nam to wyraźny sygnał, że w 8 Kielichów samotnie zmagamy się z wyzwaniami, a w 6 Mieczy być może również sami podjęliśmy decyzje, to jednak z myślą o innych oraz nie pozostajemy sami w tej niedoli.
W 8 Kielichów postać uświadamia sobie, że jest niezadowolony ze swojego życia i potrzebuje wyższego celu w życiu. Być może badał swoje opcje, przemykając od jednego wyboru do drugiego, próbując wina w każdym kieliszku, aby ustalić, czego tak naprawdę chce od swojego życia. Ocenia sytuację i stwierdza, że nie pokona tego dystansu jaki dzieli go od kielichów na przeciwnym brzegu, a bynajmniej nie w ten sposób. Doświadcza teraz uczucia wyczerpania i dochodzi do wniosku, że musi odejść od tego, co znajome. Jest to wybór i uznanie tego, że prawdziwego szczęścia nie można znaleźć w tym, co już wcześniej funkcjonowało. Trzeba pamiętać o tym, że zmiana zawsze następuje wtedy, kiedy najbardziej jej potrzebujemy. Zmiana może być wynikiem znudzenia lub nieszczęścia, które przychodzi wraz z uświadomieniem sobie, że to, czego szukaliśmy w życiu, nie jest tak przyjemne ani tak satysfakcjonujące, jak kiedyś zakładaliśmy, że to będzie. 8 Kielichów oznacza niezadowolenie i jest wyrazem chęci wycofania się, odejścia od sytuacji, zmiany, gdy słyszymy wezwanie do nowej lub innej przyszłości. Konieczność rezygnacji z czegoś co nie jest dla nas na tą chwilę osiągalne. W niektórych przypadkach może nawet wskazywać na zdradę. Choć bolesne to jednak świadome zerwanie z czymś, co nas wyczerpało emocjonalnie lub nie przyniosło realnych rezultatów. 8 Kielichów jest to więc karta, która dotyczy raczej emocji niż myśli.
Chodzi o emocjonalną rezygnację, a nie odejście w celu uzyskania innej perspektywy lub bardziej obiektywnego punktu widzenia. Emocjonalne odejście jest najczęściej tym czynnikiem, który pozwala na dokonanie działania i realne odpuszczenie, pozostawienie, porzucenie nawet w trudnych sytuacjach. Uświadamiamy sobie, że nasz skarb tak naprawdę jest tombakiem; nie tędy droga; nie to nas uszczęśliwia. Masz wszystko, co możesz mieć w tej sytuacji i emocjonalnie zdałeś sobie sprawę, że jeśli naprawdę chcesz się spełnić, musisz poszukać tego czegoś dodatkowego, tego dziewiątego kielicha. Z 8 Kielichów nie idziesz do wewnątrz w taki sam sposób jak IX Pustelnik czy V Kapłan, tutaj raczej coś porzucasz, a jeśli miałabym dokonać porównania, to sądzę, że raczej więcej wspólnych cech ma ona z XII Wisielcem, który rozumie, że jego pozycja jest ofiarą, którą musiał ponieść, aby iść naprzód. W 8 Kielichów coś porzucamy i jednocześnie wiemy o tym, że poświęcony czas, wysiłek, pieniądz jest już nie do odzyskania.
Numerologicznie atrybutami 8 są „dawanie i otrzymywanie”, jest to liczba „karmy”. Wyzwania życiowe ósemki mają na celu przezwyciężenie wojowniczości, manipulacji, gniewu i osądzania. Ostatecznym osiągnięciem dla 8 jest zdobycie „mądrości”. Osoby znajdujące się pod wpływem potężnej i karmicznej liczby 8 wydają się bardziej znosić życiowe trudy niż inne liczby. Często spotykają się z nadużyciami (w wielu jej przejawach), odrzuceniem, zaniedbaniem. Lekcje płynące z tej ścieżki są liczne i zróżnicowane, ale ogólnie dotyczą uczenia się pokonywania przeciwności losu i uczenia się współczucia dla innych poprzez stawienie czoła i przetrwanie często przerażających okoliczności i/lub sytuacji życiowych. Chociaż często nieprzyjemne, te życiowe lekcje i doświadczenia służą nauczeniu osób pod wpływem 8, aby znalazły swoje wewnętrzne siły i wkroczyły we własną moc. Być ocalałym, a nie ofiarą. Przynosi surowe lekcje „dobra” i „zła”. Poprzez przeciwności losu osoby pod wpływem ósemek uczą się stawiać czoła i pokonywać przeszkody oraz wznosić się ponad negatywności i wykorzystywać swoje potężne talenty i manifestujące zdolności dla dobra siebie, innych i całej ludzkości. Jak widać liczba ta świetnie opisuje nam charakter postaci widniejącej na tej karcie.
Natomiast 6 Mieczy to spokój po burzy, ale wciąż niosący trudności i trochę smutku.
Liczba 6 symbolizuje odpowiedzialność i służbę, którą należy osiągnąć poprzez miłość, opiekę i ochronę. W człowieku istnieje wrodzone pragnienie wniesienia harmonii, pokoju, sprawiedliwości i prawdy do wszystkich doświadczeń życiowych. Energia 6 potrzebuje stymulacji, aby utrzymać je w ruchu i aktywności, ponieważ stagnacja może wywołać depresję. Powszechne jest również używanie wyrażenia „szósty zmysł” w znaczeniu przeczucia lub instynktu. Liczba 6 jest tam, gdzie dana osoba potrzebuje ramienia, na którym może się oprzeć; przynosi potężną siłę bezpieczeństwa i obrony, która pochodzi z niezachwianej miłości. Ma cechy osobowości podobne do matki kwoki. Liczba 6 przynosi energię materialnego instynktu, miłości i stabilności. Ta numeryczna energia pragnie pielęgnować, chronić i wspierać swoich bliskich w najlepszy możliwy sposób. Są naturalnymi opiekunami i mają silne poczucie odpowiedzialności. Energia liczby 6 reprezentuje potrzebę stworzenia równowagi w każdym aspekcie życia i zdolność do stworzenia stabilności w ich domu. Teraz rozumiemy, dlaczego w 6 Mieczy są również inne postacie. W moim odczuciu głównym bohaterem w tej karcie jest mężczyzna – przewoźnik, który jest wsparciem dla słabszych i przynosi potężną siłę bezpieczeństwa i obrony.
W przeciwieństwie do 8 Kielichów, tutaj głównemu bohaterowi nadal zależy na innych; nie wszystko jest stracone i dlatego to on jest na pierwszym planie, a miecze, które są w dalszym planie. Dodatkowo miecze na łodzi są „podzielone” (3 z lewej i 3 z prawej strony burty), aby przypominały, że takie wydarzenia jak żałoba/przejścia/itd. to proces. Wszystkie idee i myśli, są na swoim miejscu; wszystkie skierowane w tym samym kierunku i pracujące razem. Harmonia procesu, który zbliża się do momentu jasnego zrozumienia, momentu eureki. W końcu wszystkie te pomysły, które mogły ze sobą walczyć lub wchodzić sobie w drogę, zmierzają we właściwym kierunku i wszystko zaczyna mieć sens. Nastąpił proces koniecznej adaptacji do pojawiających się nowych okoliczności.
W 8 Kielichów człowiek zastanawia się nad tym co pozostawia za sobą, a w 6 Mieczy mężczyzna rozlicza się z tego co mu pozostało i co jeszcze może osiągnąć. Nie porzuca tego co jest dla niego cenne (być może jeszcze nie wie tego co 8 Kielichów?).
6 Mieczy przepowiada pokój po okresie zamieszania. Daje delikatny impuls w nowym kierunku, w kierunku spokojniejszego celu. Konieczność znalezienia równowagi i zrobienie sobie jedynie przerwy, aby uporządkować swoje życie. Wszyscy zakładamy, że postać zakryta, która siedzi w łódce jest kobietą, to wcale nie musi być prawdą. Wiele przeciwności zmusiło tych ludzi do działania, dokonania trudnego wyboru, podjęcia decyzji, długotrwały niepokój i napięcie. Wspólna krzywda jednoczy ludzi i silniej umacnia ich relacje. Zawiązujemy sojusze. Jednak, jeśli chodzi o związki miłosne, może to oznaczać, że walka dobiega końca. Czasami może to przybrać formę zakończenia związku lub alternatywnie, pozostawienia za sobą bolesnego rozdziału w związku i pogodzenia się.
Mino wszystko obie karty 8 Kielichów i 6 Mieczy wskazują na etap przejściowy, który różnie może się skończyć. Oprócz ogólnego znaczenia każdej karty, każda z nich ma po jednym wspólnym symbolu, który pojawia się na obu kartach – zawierają symbol wody.
To jeszcze nie jest działanie, ponieważ są to nasiona (emocja/kielichy} {myśl/miecze}, które rozpoczynają akcję poruszania się w innym kierunku. Serce odczuwa nieobecność lub chęć poszukiwania głębszego sensu, a umysł zaczyna się rozwijać myśli o pójściu naprzód wraz z posiadaniem nieco lepszej mentalności z nadzieją, że szukanie w innym kierunku/obszarze/etc. przyniesie lepsze dni. Miecze odnoszą się do umysłu, komunikacji i problemów. Szóstki dotyczą wyborów, których dokonujemy, aby powrócić do równowagi i harmonii po zdenerwowaniu piątkami. Widzimy łódź z ludźmi i mieczami płynącą z wzburzonych wód na spokojniejsze. Ponieważ miecze dotyczą umysłu, postrzegam to jako metaforyczne odchodzenie od problemu (nie definitywne porzucanie go), abyśmy mogli zobaczyć go z większej perspektywy i z bardziej obiektywnego punktu widzenia – łatwiej jest zobaczyć, jak poradzić sobie z czymś trudnym, jeśli wyjdziesz z sytuacji. Aby lepiej zrozumieć elementarne relacje między kartami, zawsze powinniśmy brać pod uwagę ich rzeczywiste znaczenie. Elementami kart są Woda (8 Kielichów) i Powietrze (6 Mieczy). Woda na tej karcie jest brudna i błotnista i pokazuje, że nasze uczucia wobec czegoś/kogoś stały się kwaśne, podczas gdy karta Powietrza dodaje niezbędną dawkę rozsądku, abyśmy mogli dążyć do bardziej zrównoważonej sytuacji. I ostatecznie niestabilność, którą spowodowała karta wody, zostaje rozwiązana przez interwencję powietrza (rozumu), a sytuacja zmienia się w bardziej harmonijny stan. Patrząc na obraz, widzę również, że miecze (reprezentujące myśli i komunikację) są nad wodą (reprezentujące uczucia), więc wzmacnia to pojęcie oddalenia się, aby uzyskać lepszą perspektywę lub być bardziej obiektywnym – to głowa (miecze) nad sercem (woda). Myślenie logiczne o czymś, a nie emocjonalne.
Jeśli w rozkładzie razem obie karty na raz się pojawią 8 Kielichów i 6 Mieczy, dla mnie reprezentują znaczący okres przemian i rozwoju. W jednej karcie samotnie, a w drugiej wspólnie. Razem ta kombinacja wskazuje, że oddalasz się od sytuacji, która już ci nie służy i jesteś gotowy wyruszyć w podróż ku lepszej przyszłości. Sugeruje, że masz siłę i odwagę, aby zostawić bagaż emocjonalny i odejść od przeszłości. Ta kombinacja kart tarota wskazuje również, że podróż przed Tobą może nie być łatwa, ale masz narzędzia i strategie niezbędne do radzenia sobie z wyzwaniami, które Cię czekają. Być może zostawiasz za sobą coś, co jest znajome i wygodne, ale ostatecznie podróż doprowadzi cię do miejsca o większej stabilności emocjonalnej i psychicznej.